Saturday, January 14, 2012

Algebra Help! *Answer as soon as possible*?

A restaurant owner wants to add imitation maple syrup that costs $4.00 per liter to 50 liters of pure maple syrup that costs $9.50 per liter. How many liters of imitation maple syrup should be added to make a mixture that costs $5.00 per liter? *Please show linear equations used* :DD

No comments:

Post a Comment